Untitled Document

POLİETİLEN (ÖZGÜL AĞIRLIK 0,98)

Polietilen mamuller, yüksek kimyasal mukavemete sahiptir. Polietilen malzemelerin darbe dayanımı ve aşınma direnci çok yüksektir. Kendiliğinden yağlama ve kayganlık özelliğini barındıran bu malzemenin elektriksel dayanımı kusursuzdur. Sessiz çalışma, titreşimleri azaltma ve kolay işlenebilme özellikleri sebebiyle polietilen pek çok alanda sıkça tercih edilen bir malzemedir. Tüm katı cisimler arasında en yüksek aşınma dayanımını polietilen mamuller gösterir. Su ve nem emme özelliği sıfıra yakındır. Düşük yoğunluğuna karşın çok yüksek molekül ağırlığına ( molekül zincir uzunluğuna) sahiptir.

Düşük moleküler ağırlığa sahip olan PE 300 yüksek moleküler ağırlıklı PE 500 ultra yüksek moleküler ağırlıklı (UHMW) PE 1000 çeşitleri mevcuttur.

Kullanım alanları: Makine sanayinde sürtünme plakaları, kızaklar, kızak ayakları, kılavuz plakaları, yataklar, kayar mesnetler, conta, dişli çarklarının yapımında; kömür ve maden sanayinde bunker, silo ve tankların kaplanmasında, yatak ve burç imalatında, hava filtrelerinde; kağıt sanayinde hidrofolya kasası, vakum kasası örtüsü olarak; tekstil sanayinde bant dişli burç, take, masura, mekik, silindir yapımında; gıda ve ambalaj sanayinde kesme masası olarak; zincir yatakları, aşınma parçaları, şişe dolum makinalarinin bazı parçaları, yıldız çarklı,dişli taşıyıcılar imalatında, burgulu taşıyıcıların yapımında; kimya sanayinde pompa,vana,diyafram, filtre kapağı, körük silindir yapımında; elektrik sanayinde izalatör elemanlarının üretiminde kullanılmaktadır.

 
 
   
 

Cumhuriyet Mahalle 221 Sokak No:53 Demirtaş Nahiyesi / BURSA

Tel : 0224 262 30 40     Fax : 0224 262 15 30